Cikkünkből megtudhatod:
- Melyik csatlakozó a megfelelő az elektromos autódhoz
- Hogyan működik az otthoni töltés
- Útközben melyik töltőkábellel jutsz áramhoz
- Hogyan gyorsíthatod a feltöltést az elektromos töltőoszlopnál
A megfelelő csatlakozó kiválasztásához természetesen tudnod kell, hogy a te
elektromos autódba milyen csatlakozót szereltek. Az európai gyártók általában a
2-es típusú csatlakozókat használják. Ne hagyd magad összezavarni: A 2-es típusú
csatlakozót gyakran Mennekes csatlakozónak is nevezik, mivel a gyártó neve
Mennekes. Az ázsiai és amerikai modellekbe gyakran 1-es típust szerelnek.
Bizonytalan vagy, hogy milyen csatlakozóra van szükséged az elektromos autódhoz? A
leggyakoribb e-autók és a hozzájuk tartozó csatlakozók listáját itt találod.. Már csak az a kérdés, hogy
otthon vagy útközben akarsz-e tölteni - ugyanis ez dönti el, hogy milyen típusú
kábelre van szükséged. A választék: Mode 2 vagy Mode 3.
Mode 2 kábel és földelt csatlakozódugó: így lesz az egyszerű konnektorból töltőállomás
Az elektromos autót a legegyszerűbb a háztartási konnektoron keresztül tölteni. A kábel egyik végén egy szokványos földelt csatlakozódugó található, amelyet a konnektorba kell dugni, a másik végére az autómodellnek megfelelő csatlakozódugó van szerelve. A töltésnél rendszerint arra is van elég idő, hogy a saját akkumulátorait feltöltse az ember. A 2,3 kW-os, 230 V-os elektromos hálózatról történő feltöltés időtartama járművenként eltérő.
Fali töltőkészülék (wallbox): gyorsabb töltés Mode 3 töltőkábellel
Ha a konnektorról való feltöltés túl sokáig tart, az otthoni töltési idő lerövidíthető egy opcionális fali töltőkészülékkel. A fixen telepített töltőállomás a háztartási konnektornál jóval nagyobb töltési teljesítménnyel rendelkezik (2,3 kW helyett akár 22 kW-tal). A döntő különbség, hogy a fali töltőkészülék az elektromos autót nem Mode 2, hanem Mode 3 töltőkábelen keresztül tölti fel. A kábel általában fixen a töltődobozba van építve, úgyhogy a készülék vásárlásakor nem kell törnöd a fejed, hanem megint csak azt kell tudnod, hogy a járművedhez milyen töltőcsatlakozó való: a Volkswagennél ez mindig a 2-es típusú csatlakozó.
Hogy mennyibe kerül az így megtakarított idő? Az otthoni töltőállomás ára - teljesítmény és gyártó függvényében - 200 eurótól akár több ezer euróig terjedhet. A Volkswagen például 2018-ban mutatta be saját töltőállomásának prototípusát, az ID.Chargert, amely 11 kW-os Entry és Connect modellként lesz kapható. A legolcsóbb változat 300 eurótól elérhető.
Mode 3 és 2-es típus: a nyilvános töltőoszlopoknál használható kombináció
Az európai elektromos autók nyilvános töltőoszlopnál való töltéséhez általában Mode 3 töltőkábelre lesz szükséged mindkét végén 2-es típusú csatlakozóval (utóbbit Mennekes csatlakozónak is nevezik). Az 1-es típusú csatlakozóval tölthető ázsiai és amerikai járművekhez értelemszerűen egyik végén 2-es típusú, másik végén 1-es típusú csatlakozóval felszerelt Mode 3 töltőkábelt kell használnod. A 2-es típus előnye az 1-es típussal szemben, hogy a töltőcsatlakozó mind az állomáson, mind a járművön reteszelhető, mégpedig úgy, hogy egyszerűen lezárjuk az autót. A csatlakozó ekkor fixen csatlakozik az autóhoz és a töltőhöz, te pedig töltés közben nyugodtan eltávolodhatsz az elektromos autódtól.
Combo 2-es csatlakozó és CHAdeMO csatlakozó: maximális töltési kapacitás
Lena számára az utazási idő a családdal töltött időt jelenti. Ezt azonnal megértettük, amikor a fitneszrajongó, kétgyerekes anyával találkoztunk. A közös autózásokat a lányával arra használja, hogy mindenféle témát megvitassanak: "Nagyon kellemes közben, hogy az autó olyan halk" - mondja Lena. És a töltési idővel kapcsolatban is határozott véleménye van: Az e-Golfját vagy az otthoni garázsban, vagy a munkahelyén tölti fel. Pont, mint a táncnál: az ember gyorsan ráérez a (töltési) ritmusra.
Összegzés
Röviden: az útközben elérhető különféle töltési lehetőségekhez valójában egyetlen kábelre van szükséged, mégpedig Mode 3 töltőkábelre, amely az oszlop felőli végén 2-es típusú, a jármű felőli végén 2-es vagy 1-es típusú csatlakozóval van felszerelve. Ha pedig letérsz a mindennapos útvonaladról, vagy mégis hosszabb ideig vagy úton bist -az elektromos autóddal, a navigációs rendszer megmutatja neked a legközelebbi töltőoszlopokat. A "Chargemap" -hez vagy a "Plugsurfing" -hez hasonló térképeken még csatlakozótípusok szerint is szűrheted a találatokat. Így soha nem fogy ki az áram az autódból.